Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

عاملین کشتار بیرحمانه یک گورخر در توران به حبس و ارائه خدمات عمومی برای محیط زیست محکوم شدند

۸ بهمن ۱۳۹۶
بدون نظر

پایگاه خبری پاس کن ! محیط زیست و حیات وحش ایران (پاس کن !): روز جمعه ۹۶/۷/۱۴ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود گروهی از اهالی یکی از روستاهای حاشیه منطقه حفاظت شده توران بوسیله موتورسیکلت به داخل منطقه، نیروهای یگان محیط زیست عازم منطقه مورد نظر شدند. (جزئیات کامل خبر)

رییس ذخیره گاه زیستکره توران در این باره گفت: محیط بانان از طریق همیاران محیط زیست مطلع شدند متخلفین یک گورخر را شکار کرده اند اما متوجه حضور مامورین شده و لاشه را رها کرده و گریخته اند.

احمد رادمان اظهار داشت: پس از ساعت ها گشت زنی و دنبال نمودن رد بجا مانده از موتورسیکلت لاشه یک گورخر بالغ که ساعت ها از مرگ جانور گذشته بود کشف شد.

متخلفین چاقوی آغشته به خون را نیز در زیر بوته ای مخفی کرده بودند.

پس از کشف لاشه گورخر، موضوع به مراجع قضایی گزارش شد. با توجه به حساسیت موضوع، قاضی محترم دادگاه عمومی بخش بیارجمند شخصا در محل وقوع جرم حاضر شده و ضمن مشاهده لاشه گورخر به بررسی دقیق صحنه جرم پرداختند.

در جریان تحقیقات صورت گرفته سه نفر مظنون از اهالی روستای مذکور در این رابطه شناسایی شدند.

با دستور قاضی دادگاه عمومی بخش بیارجمند دو نفر از مظنونین توسط عوامل نیروی انتظامی دستگیر شده و تحت بازجویی قرار گرفتند.

هر دو مظنون دستگیر شده در جریان بازجویی ها اتفاقات رخ داده در جریان شکار گورخر را اعتراف نموده و سپس با دستور قاضی پرونده تا اطلاع ثانوی روانه زندان شاهرود شدند.

متهمین در جریان بازجویی ها اعلام نمودند: «به اتفاق متهم ردیف سوم گورخر را با موتورسیکلت دنبال نمودیم و وقتی حیوان خسته شد با چوب به سرش کوبیدیم و سرش را بریدیم.»


در این رابطه هویت سومین متهم نیز مشخص گردید اما متهم سوم متواری شده و به خانه خود بازنگشته است.

همچنین چاقوی بجا مانده در محل جرم نیز به دستور قاضی پرونده جهت انگشت نگاری به اداره آگاهی شاهرود منتقل گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی بخش بیارجمند، دادگاه با توجه به گزارش نیروهای محیط زیست، آثار بجا مانده در محل وقوع جرم ازجمله رد موتورسیکلت و ردپا و چاقوی بجا مانده، اعترافات صریح متهمین و سایر محتویات پرونده بزهکاری هر سه متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمان را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهم ردیف اول: تحمل شش ماه حبس (نگهداری در کانون اصلاح و تربیت)

متهم ردیف دوم: تحمل شش ماه حبس

متهم ردیف سوم: تحمل یک سال حبس

اما دادگاه با توجه به سن کم متهم ردیف اول و دوم، فاقد سابقه کیفری بودن آنها، همکاری با مامورین، اعتراف صریح به جرم و ابراز پشیمانی، مدت حبس متهمان ردیف اول و دوم را به مدت سه سال تعلیق نمود مشروط بر اینکه:

۱) به مدت شش ماه نسبت به ارائه خدمات عمومی از قبیل جابجایی علوفه، پاکسازی محیط زیست و جمع آوری زباله از مناطق حفاظت شده، لایروبی آبشخور حیات وحش، ایمن سازی آبشخورها و چشمه ها از هجوم شترهای سرگردان از طریق حفر کانال و سایر خدمات کارگری به تشخیص اداره محیط زیست اقدام نمایند.

۲) با مراجعه به اداره محیط زیست جداقل در پنج جلسه آموزشی در خصوص آسیب پذیر و شکننده بودن وضعیت حیات وحش پارک ملی توران خصوصا وضعیت یوزپلنگ و گورخر ایرانی شرکت نموده و سپس با نگارش ۵ صفحه از خلاصه مطالب آموزشی آن را به دادگاه ارائه نمایند.

۳) با توجه به ابراز پشیمانی به مدت دوسال بعنوان همیار محیط زیست در خصوص شناسایی تخریب کنندگان محیط زیست با اداره پارک ملی توران همکاری نمایند.

عدم انجام موارد فوق موجب لغو قرار تعلیق و اجرای مجازات حبس خواهد شد.

هرگاه محکومان ردیف و اول و دوم از تاریخ صدور رای به مدت سه سال مرتکب جرم عمدی شوند قرار تعلیق ملغی شده و مجازات حبس تعیین شده به همراه مجازات جرم جدید همزمان اجرا خواهد شد.

همچنین بر اساس  آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک گورخر معادل پانصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

۰
-۱۶